Większość butów sportowych dopasowana jest do określonych dyscyplin. Źle dopasowane buty są nie tylko niewygodne, ale mogą przyczynić się do poważnych kontuzji, które na długo odsuną nas od treningów. Jak zatem wybrać obuwie sportowe?

Buty do fitnessu

Wybierając buty na fitness, trzeba zwrócić szczególną uwagę na ich podeszwę. Musi zapewniać dobrą przyczepność do podłoża - nie może się po nim ślizgać. Ze względu na obciążenia masy ciała i ciężarków do ćwiczeń, podeszwa powinna być twardsza niż w butach biegowych. Powinna też zapewniać dobrą amortyzację. Jeśli nasza masa ciała jest stosunkowo duża, buty do fitnessu muszą mieć podeszwę z poduszkami żelowymi lub powietrznymi. Buty fitness muszą mieć płaską podeszwę, a cholewka z tyłu buta powinna się kończyć na wysokości kostki, aby skutecznie chronić stawy skokowe. W takich samych butach można ćwiczyć na siłowni i treningi cardio.

Najczęściej w zajęciach fitness biorą udział kobiety, dlatego w sklepach mamy szeroki wybór damskich butów. Powinny być lekkie i zrobione z materiałów zapewniających wentylację stopy. Mogą być wykonane z siatkowanego tworzywa lub z naturalnej skóry i siateczki.

Zobacz także: jak wybrać buty do biegania.

Buty na zumbę

Zupełnie inne obuwie przyda się do uprawiania tańca, aerobiku i zumby. Ważne, aby buty do tańca były wygodne, miękkie i zapewniały dobrą amortyzację. Podeszwa takiego buta nie powinna się ślizgać po podłodze, ale równocześnie powinna umożliwiać swobodne obroty. Do ćwiczenia zumby i tańca polecane są buty sneakersy z dwuczęściową, sprężystą podeszwą z kółkiem ułatwiającym obroty. Środkowa część bez gumowej podeszwy zapewnia elastyczność, ułatwia wspięcia na palce i umożliwia wentylację.

Jakie buty na siłownię? Damskie i męskie modele

Buty na siłownię – damskie, czy męskie -  powinny dobrze utrzymywać i stabilizować stopę oraz zapewnić sztywną pozycję dla pięty. Przyda się dobra amortyzacja.

Z kolei, planując intensywne treningi, warto wybrać buty z pewną stabilizacją i miękką wkładką zapewniającą komfort. Obuwie musi dawać wsparcie dla śródstopia i nie może mieć śliskiej podeszwy.

Uwaga!

Źle dobrane obuwie sportowe może spowodować urazy i problemy z kolanami lub kręgosłupem. W najlepszym przypadku prowadzi ono do bólu stóp i zniechęca do kolejnych treningów. Nie trzeba od razu wydawać majątku na buty fitness, czy na buty na siłownię, ale trzeba dokonywać racjonalnych wyborów zakupowych.

Nigdy też nie powinniśmy biegać w butach do ćwiczeń, ponieważ mają one sztywniejszą podeszwę, która może doprowadzać do urazów.