Niemal 800 milionów ludzi ma dziś utrudniony dostęp do wody pitnej, niemal połowa żyje za mniej niż 2 dolary dziennie, a czwarta część ludzkości żyje bez elektryczności. Aby pomóc w rozwiązaniu niektórych tych problemów i pobudzić rozwój ubogich regionów, powstały EKOCENTER.

Od ponad 125 lat Coca-Cola czuje się w obowiązku wnosić zauważalny, pozytywny wkład w życie społeczności zamieszkujących obszary, na których działamy. Poprzez EKOCENTER staramy się podtrzymywać nasze zaangażowanie. Projekt pomoże zaspokoić elementarne potrzeby w najbardziej odległych i ubogich rejonach świata, wzmacniając lokalne społeczności przez stworzenie miejsc pracy i rozwój małej przedsiębiorczości.

Czym są EKOCENTER?

EKOCENTER to modułowa konstrukcja przypominając kiosk, pełniąca funkcję centrum dla lokalnej społeczności. W zamyśle projekt ma być prowadzony przez miejscową kobietę – przedsiębiorczynię – i zapewniać wodę pitną, dostęp do energii elektrycznej i internetu.

Modułowość sprawia, że do tego można dodać cały wachlarz dodatkowych funkcjonalności: zaplecze socjalne, rozrywkę, punkt ładowania telefonów, miejsce przechowywania szczepionek, porady lekarskie, pomoce edukacyjne i wiele, wiele innych. Wszystko w zależności od potrzeb lokalnej społeczności.

W 2014 roku 25 EKOCENTER powstało w Kenii, Tanzanii, Rwandzie, Etiopii, Ghanie i Wietnamie Celem jest stworzenie 150 kiosków do końca 2015 roku.

EKOCENTER nie miałyby racji bytu, gdyby nie udział i wsparcie lokalnej społeczności. To dlatego chcemy, by kioski były obsługiwane przez lokalne przedsiębiorczynie, z pomocą technologii i partnerów finansowych uzupełniając naszą inicjatywę 5by20.


Złoty trójkąt

Kluczem do długoterminowego sukcesu EKOCENTER jest to, co nazywamy „złotym trójkątem”, czyli współpraca biznesu, rządu i lokalnej społeczności. Stare afrykańskie przysłowie mówi „jeśli chcesz gdzieś dotrzeć szybko, idź sam. Ale jeśli chcesz dojść daleko, idź z innymi”, co idealnie oddaje nasze podejście do współdziałania. Dlatego przy tworzeniu EKOCENTER współpracujemy m.in. z Solarkiosk, Ericsson, IBM czy McCann Health. Zawiązaliśmy też wiele fromalnych i nieformalnych partnerstw z rządami i społecznościami, w których działamy,

To dzięki nim, ich eksperckiej wiedzy i zaangażowaniu możemy współdziałać w budowie lepszego świata.

Obejrzyjcie film i zobaczcie, jak działa EKOCENTER.