Zamiast tracić czas w korkach, wielu z nas woli dojeżdżać do pracy lub szkoły rowerem. I nie ma już znaczenia pora roku! Rowerem bywa szybciej, na pewno jest zdrowiej i bardziej trendy! A do tego, coraz bezpieczniej, bo w miastach powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych. Czy wiesz, jak się po nich poruszać? Oto najważniejsze zasady.

Piesi na ścieżce rowerowej. Kto komu ustępuje?

Droga rowerowa to, jak mówi definicja, pas terenu przeznaczony dla ruchu rowerowego, oznaczony znakami i wydzielony od innych dróg. Skoro jest to osobna przestrzeń tylko dla rowerzystów, wydaje się logiczne, że właśnie oni mają tutaj pierwszeństwo. Nie zawsze jednak tak jest.

Wyjątkiem od tej reguły są piesi, którzy mogą wejść na ścieżkę rowerową, gdy przy jezdni nie ma chodnika, ani pobocza. Piesi muszą jednak ustąpić jadącemu rowerzyście, chyba że są niepełnosprawni. Wtedy to Ty, jako rowerzysta, powinieneś ustąpić pieszemu.

Uważaj również na przejeździe rowerowym. Jeżeli widzisz znak „Stop” lub „Ustąp pierwszeństwa”, musisz przepuścić innych uczestników ruchu. A jeśli ktoś przez gapiostwo wszedł na ścieżkę, staraj się uprzejmie go upomnieć! Nie trać nerwów niepotrzebnie!

Z jaką szybkością możesz jechać na ścieżce rowerowej?

Jeżeli nie jesteś zaprawionym w bojach kolarzem, raczej nie ma ryzyka, żebyś przekroczył dozwoloną prędkość. Dopuszczalna szybkość na ścieżce rowerowej jest zazwyczaj taka sama, jak na jezdni obok. Patrz uważnie na znaki. One powiedzą Ci, jakie ograniczenie obowiązuje na danym fragmencie drogi. Zawsze dostosuj prędkość do warunków. Nie jesteś na ścieżce sam, musisz jechać tak, byś zdążył zareagować np. na jadących wolniej, czy przechodniów.

Czy jako rowerzysta zawsze musisz korzystać ze ścieżki rowerowej?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Zasadniczo tak. Tutaj jednak również są pewne wyjątki. Ścieżka musi być przejezdna. Nikt nie może Cię zmusić do jazdy trasą, która jest niebezpieczna, np. oblodzona albo zastawiona samochodami.

Na ścieżce rowerowej nie możesz również jechać pod prąd. Droga musi być zgodna z kierunkiem Twojej jazdy. W przeciwnym razie, powinieneś włączyć się do ruchu drogowego i poruszać po jezdni.

Czy rowerzystów na ścieżce rowerowej obowiązują znaki drogowe?

Jako rowerzysta jesteś częścią ruchu drogowego, nawet gdy jedziesz oddzieloną od jezdni ścieżką. Ciebie również obowiązują określone zasady. Dlatego patrz na znaki drogowe po swojej prawej stronie (tylko one Cię interesują) i jedź zgodnie z ich wytycznymi.

Dzięki temu, sam jesteś bezpieczny i nie stanowisz zagrożenia dla innych. Pamiętaj, że tu nie chodzi tylko o Ciebie.

Czy jadąc rowerem, możesz mieć na uszach słuchawki?

Możesz, ale zastanów się jednak, czy jest Ci to naprawdę potrzebne. Zbyt głośna muzyka zagłuszy dźwięki ulicy. Możesz przez to nie usłyszeć tego, co się dzieje wokół i nie zareagować odpowiednio szybko. W ten sposób doszło już do niejednego poważnego wypadku.

Lepiej więc zrezygnuj ze słuchawek, by nic Cię niepotrzebnie nie rozpraszało podczas jazdy. Po prostu, nie warto narażać życia dla odrobiny muzyki, choćby najlepszej.

Jazda na ścieżce rowerowej po alkoholu

Zastanawiasz się, czy możesz wypić małe piwo, albo kieliszek wina i wsiąść na rower, ale głupio Ci o to kogoś zapytać? Jako cyklista nie masz tutaj żadnej taryfy ulgowej. Gdy poziom alkoholu w Twojej krwi przekroczy zaledwie 0,2 promila i złapie Cię policja, przygotuj się na poważne kłopoty. Pijesz? Nie jedź! Albo zostaw rower przypięty przy knajpce. Wrócisz po niego następnego dnia! Weź też pod uwagę, że policja w Polsce często sprawdza rowerzystów.

Jak oświetlić rower?

Jeżeli jeździsz tylko w dzień, musisz mieć na rowerze z tyłu czerwone światło odblaskowe. Przy jeździe po zmroku rower powinien być wyposażony dodatkowo w przednią i tylną lampkę (białe albo żółte, migające albo świecące światłem ciągłym).

Dodatkowe oświetlenie przyda się także w złych warunkach atmosferycznych, jak mgła czy deszcz, oraz w zacienionych miejscach, np. w tunelu. Pamiętaj, że musisz być widoczny dla innych uczestników ruchu! Dlatego, zachęcamy; pomyśl również o kamizelce i innych elementach odblaskowych. Choć nie są wymagane, sprawią, że będziesz bezpieczniejszy na drodze.

Dzwonek. Czy musisz go mieć?

Nie musisz mieć dzwonka w ścisłym znaczeniu tego słowa. Powinieneś się jednak zaopatrzyć w coś, co pozwoli Ci w razie potrzeby wydać donośny dźwięk, np. klakson. Ważne, żeby nie straszył pozostałych uczestników ruchu. A na miejskich zatłoczonych ścieżka sygnalizacja głosowa jest bardzo ważna!

Mamy nadzieję, że rozwialiśmy Twoje wątpliwości i od tej pory będziesz wiedział, jak poruszać się po ścieżkach rowerowych. Dbaj o swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo innych. To najważniejsza zasada. Szerokiej i bezpiecznej drogi!