Szczęście to pojęcie bardzo względne, teoretycznie, dla każdego znaczy coś innego. Jednak pytani o jego definicję, najczęściej wskazujemy to samo! Rozmawialiśmy z ponad 200 osobami o szczęściu. Czterech ochotników z naszego zespołu w listopadzie tego roku przeprowadziło na ulicach Warszawy specjalny sondaż. Zobaczcie, co się okazało!

1. Rodzina

Kto daje nam szczęście? Rodzina – to najczęstsza odpowiedź. Nasi rozmówcy cenią najbardziej czas spędzony z bliskimi osobami. Uważają, że rodzina jest największym możliwym szczęściem w życiu i że tylko dla niej, tak naprawdę, warto się starać.

Starsi ankietowani mówiąc o rodzinie, wymieniali najczęściej swoje wnuki. Serca rosły na widok wszystkich dumnych babć i dziadków.

2. Miłość

„Myślę, że największym szczęściem jest miłość. Po prostu. Życie bez niej właściwie nie ma sensu… ważne, żeby mieć kogoś, dla kogo warto wstawać z łóżka!” - tak nasze pytania skwitowała jedna z pytanych pań, na oko około 50-letnia. I wiecie co? Wyglądała na zakochaną!

Miłość jest tutaj najczęściej rozumiana romantycznie, jako uczucie do życiowego partnera lub partnerki. Cały czas marzymy, żeby znaleźć swoją drugą połówkę, która będzie nas idealnie dopełniała.

3. Bezpieczeństwo

Wśród odpowiedzi poczucie bezpieczeństwa pojawiało się bardzo często. Wskazało na nie wiele kobiet, ale okazało się, że rozumieją je bardzo różnie. Dla części pytanych to np. wsparcie, jakiego mogą udzielić bliskie osoby, dla innych stabilność finansową (stały, regularny dochód) i dobra materialne, które mogą w razie jakiejś nieprzewidzianej sytuacji zapewnić byt rodzinie, np. mieszkanie, dom, środki finansowe zgromadzone na koncie itp. Aby czuć się szczęśliwym niewiele trzeba, wystarczy stabilizacja, praca i dom.

4. Przyjaciele

Polacy cenią sobie przyjaźń, która kojarzy się im z czymś absolutnie niezawodnym i stałym. Przyjaciel to ktoś, do kogo będą mogli się zwrócić w każdej sytuacji, kto zawsze ich zrozumie, pocieszy i udzieli im pomocy.

Co ciekawe,  często w kontekście pytań o przyjaciela pojawiały się ukochane zwierzęta. Czworonogi są przez wielu postrzegane jako niezastąpiony towarzysz na całe życie. Codzienny kontakt z pupilami wycisza, relaksuje i jednym słowem uszczęśliwia.

5. Zdrowie

Odpowiedź udzielana zazwyczaj przez osoby 40+. Niektórzy nasi rozmówcy skarżyli się na problemy zdrowotne swoje i swoich bliskich. Zdrowie to ich zdaniem największe szczęście w życiu, niestety doceniane zazwyczaj dopiero, gdy zaczyna szwankować.

Usłyszeliśmy przy okazji wiele poruszających historii. Cóż, nam dało to do myślenia! Bo rzeczywiście – w zdrowie warto inwestować, by być szczęśliwym!

6. Satysfakcjonująca praca

Ludzie marzą o satysfakcjonującej, dobrze płatnej pracy, która będzie sprawiała im przyjemność. Większość naszych rozmówców nie lubiła swojego zawodu. Narzekali na niskie pensje, kłótliwego szefa, brak możliwości rozwoju lub nudę.

Co ciekawe,  pieniądze wcale nie są tutaj najważniejsze. Ludzie potrzebują, przede wszystkim, uznania i poczucia, że robią coś przydatnego dla innych, że są w czymś naprawdę dobrzy. I to wielu wystarczyłoby do szczęścia!

7. Odpoczynek

W czasach gdy ludziom ciężko jest oddzielić swoje życie zawodowe od prywatnego, szczęściem dla wielu jest również możliwość odpoczynku. Odpoczynek nie musi się wiązać z egzotycznymi podróżami (choć może), wielu z nas wystarczy po prostu miły wieczór z rodziną, spotkanie z przyjaciółmi, wolne popołudnie.

Osoby, które z nami rozmawiały, często wyrażały tęsknotę za spokojem, wolniejszym tempem życia - z takim stanem kojarzyło im się właśnie szczęście.

8. Pieniądze

Oczywiście pojawiały się również odpowiedzi związane bezpośrednio z finansami. Ku naszemu zaskoczeniu dość rzadko jednak miały one bezpośredni związek z bogactwem. Nasi rozmówcy zazwyczaj chcieli sobie coś kupić, najczęściej wymarzony dom, zabezpieczyć przyszłość swoich dzieci lub zwiedzać świat. Część z nich śniła o spłacie długów i uwolnieniu się od kredytów.

9. Naprawienie dawnych błędów

To odpowiedź, której się nie spodziewaliśmy, a usłyszeliśmy ją od kilku osób! Niektórzy, których pytaliśmy, czym jest dla nich szczęście, odpowiedzieli, że chcieliby cofnąć czas. Naprawiliby wtedy największe błędy popełnione w przeszłości. Inaczej pokierowali swoim życiem, np. nie dopuścili do rozwodu, spędzali więcej czasu ze swoimi dziećmi, nie brali pożyczek.

Rodzina, miłość, bezpieczeństwo, przyjaciele, zdrowie, satysfakcjonująca praca, odpoczynek, pieniądze i możliwość naprawienia starych błędów. To najczęściej pojawiające się odpowiedzi na pytanie, czym jest szczęście. Choć bardzo się różnimy, wszyscy chcemy kochać i być kochanymi, spędzać czas z rodziną, mieć ciekawą pracę, czuć się bezpiecznie i cieszyć pełnią zdrowia. Bo do szczęścia wcale tak wiele nie trzeba!

Wyniki naszego sondażu pokrywają się w dużej mierze z innymi, przeprowadzanymi już wcześniej badaniami na temat szczęścia. Warto wspomnieć tutaj choćby projekt naukowców z Uniwersytetu Harvarda. Uczeni odkryli, że na poziom naszego zadowolenia z życia wpływają przede wszystkim dobre, bliskie relacje z innymi ludźmi. Więcej na temat testu możecie przeczytać tutaj.

Warto się starać, żeby codzienne problemy i pośpiech, w którym żyjemy, nie przysłoniły nam tych najważniejszych dla nas rzeczy.