Tak się złożyło, że w tym roku akurat nie wybierasz się na narty szusować po alpejskich stokach, nie będziesz próbować swych sił na snowboardzie ani wędrować po górach, podziwiając zaśnieżone horyzonty? Nic straconego! Ferie w mieście mogą być nawet jeszcze ciekawsze i atrakcyjniejsze. Tegoroczne przypadają na okres od 16 stycznia do 26 lutego – oczywiście termin zależy od województwa. W każdym z nich, jak zawsze, trwają dwa tygodnie.  Większe miasta naprawdę się postarały w tej kwestii i przygotowały na ten okres naprawdę wiele atrakcji – wcale nie musisz wyjeżdżać, by bawić się doskonale i serwować sobie codziennie inne atrakcje! J

Oferta kulturalna

W takich miastach jak chociażby Kraków czy Warszawa można wybrać się na warsztaty z grafiki, kurs decoupage lub tworzenia z filcu. Do tego darmowe spektakle teatralne, wycieczka do redakcji regionalnych mediów, wojskowego centrum informatyki, pogadanki na temat literatury czy też wspólne czytanie. Co Ty na to, żeby w tym okresie podjąć się nauki przynajmniej jednej nowej rzeczy?

Oferta jednak na teatrze i czytankach oczywiście się nie kończy. W lutym będzie można przenieść się w dawne czasy dam w białych rękawiczkach i szarmanckich rycerzy z szablą. Inscenizacje i turnieje sprzed kilku wieków organizowane są na Wawelu, ale w innych miastach na pewno znajdą się podobne atrakcje – wystarczy się rozejrzeć. Możemy zapoznać się także z tradycjami innych kultur (np. tymi żydowskimi), idąc chociażby do specjalnej regionalnej restauracji. Na restauracji nie warto jednak kończyć – możemy zorganizować sobie dzień tematyczny, jedząc śniadanie w restauracji żydowskiej, a następnie udać się do Muzeum Historii Żydów Polskich. Muzeum Historii Żydów Polskich proponuje udział w zajęciach artystycznych, muzycznych i interaktywnych związanych z tradycją i kulturą żydowską. Tytuły takich zajęć to: ‘’Porozmawiajmy o kulturze żydowskiej’’, ‘’Zaśpiewajmy po hebrajsku’’ czy też ‘’Zagrajmy w POLIN’’. Inne muzea także poszerzyły swą ofertę na ten czas: np. w Muzeum Historycznym w Krakowie można zwiedzać przeróżne, zaskakujące swą oryginalnością szopki, a nawet wystartować w konkursie układania puzzli na czas.

Oferta sportowa

Nauka gry w tenisa, a może radosne hasanie na lodowisku? Nauka piruetów może nam przysporzyć cały ogrom radości, a nasz mózg, dotleniony, pracować będzie na wyższych obrotach. Możemy wypróbować także curling w ramach oferty zimowej na Stadionie Narodowym w Warszawie. Curling to sport nietypowy i większości z nas nie za bardzo znany, kojarzący się błędnie z bezcelowym zamiataniem lodu szczotkami. Nie można go jednak bagatelizować bowiem nieźle daje popalić mięśniom, a i przynosi cały ogrom frajdy!

A może szkoła deskorolki? Tak, jazda na desce to prawdziwa sztuka i uczą tego specjalnie do tego przeznaczeni instruktorzy. Może to właśnie sport, który całkowicie Cię pochłonie i nie będziesz chcieć przestać się w nim doskonalić? Takich rzeczy w przestrzeni zamkniętej można próbować także zimą!

Free walking tours

A co Ty na to, żeby poczuć się przez chwilę turystą we własnym mieście? Kraków, Warszawa, Wrocław i wiele innych polskich miast oferuje specjalne, tematyczne spacery. Możemy powędrować śladami Warszawy żydowskiej, śladami historii z II wojny światowej, czy też odkryć nowe zakątki miasta powiązane z Fryderykiem Chopinem. Kto powiedział, że takie spacery są tylko dla turystów?  Oferta ta nie obowiązuje oczywiście tylko w Warszawie. Możemy poznawać także historyczny Kraków od strony ciekawostek związanych z PRL-em, próbować bardziej i mniej wykwintnych potraw oraz piwa typowych dla tego regionu, i co tylko wola zapragnie. Warto sprawdzić ofertę w swoim mieście. Może okazać się, że dowiemy się wielu ciekawych rzeczy na temat swojego miasta i kraju, wrócimy do domu wzbogaceni o dodatkową wiedzę i niezwykle zainspirowani. Do wyboru, do koloru!