Zastanawiasz się czasem nad informacjami dotyczącymi firmy Coca-Cola lub naszych napojów, na które się natknąłeś?

Na całym świecie krąży w Internecie coraz większy natłok informacji – począwszy od serwisów czatowych, poprzez fora internetowe, łańcuszki e-mailowe, a na stronach internetowych kończąc. Niestety, nie wszystko, co tam się pojawia, jest prawdą. Regularni użytkownicy Internetu są nazbyt dobrze zaznajomieni z różnymi oszustwami i nieprawdziwymi informacjami, krążącymi w globalnej sieci. Oto kilka faktów o niektórych plotkach i oszustwach, które mogą dotyczyć również Ciebie.

OSZUSTWA E-MAILOWE, INTERNETOWE I TEKSTOWE

Zdarza się niestety, że niewiarygodna moc Internetu jest wykorzystywana do rozpowszechniania nieprawdziwych informacji o naszych produktach. Mamy tu na myśli kilka bezpodstawnych, fałszywych informacji krążących po Internecie, dotyczących promocji i programów, rzekomo sponsorowanych przez Coca-Cola. Niektóre z tych plotek zebraliśmy poniżej, aby można było łatwo je zweryfikować. 

Powiadomienia o wygranej, zawierające hasła „Główna wygrana Coca-Coli”, „Nagroda Coca-Coli”, "Powiadomienie o zdobyciu nagrody pieniężnej" lub "Powiadomienie o wygranej w loterii/losowaniu promocyjnym Coca-Coli".

Fakt

Dowiedzieliśmy się o istnieniu wiadomości tekstowych, e-maili i listów rozsyłanych do różnych adresatów i powiadamiających ich o wygraniu w loterii lub innym konkursie nagrody pieniężnej ufundowanej przez firmę Coca-Cola.

Odnośniki zamieszczone w tych wiadomościach odsyłają adresatów do witryny internetowej, która wydaje się być oficjalną stroną The Coca-Cola Company. Treść tych wiadomości napisana jest językiem formalnym, przez co wydają się „oficjalne”. Są one czasem zaprojektowane tak, aby wyglądały autentycznie, ponieważ zawierają grafiki lub zdjęcia, „tajny kod PIN” bądź też numer referencyjny/numer biletu oraz informacje kontaktowe przedstawiciela Coca-Cola.   

E-maile zawierają często w tytule różnego rodzaju chwytliwe hasła typu „Wygrałeś(-aś) milion dolarów w promocji Coca-Coli z okazji 128. urodzin Coca-Coli”, „Powiadomienie o nagrodzie z Coca-Coli", "Powiadomienie o wygranej w ramach kampanii promocyjnej Coca-Coli", "Światowa promocja bożonarodzeniowa Coca-Coli", "Powiadomienie o pomocy gotówkowej Fundacji Coca-Cola" lub inne podobne treści.  

Niektóre fałszywe wiadomości tekstowe/e-maile informują o promocji organizowanej wspólnie z British American Tobacco, o organizowanym w połowie roku promocyjnym losowaniu Coca-Coli (sygnowanym imieniem i nazwiskiem byłego wice-prezesa spółki, Carla Ware'a) lub o rozdawanych w Hong Kongu upominkach w postaci darmowych samochodów.  

Listy są pisane w taki sposób, aby sprawiały wrażenie oficjalnych, których nadawcami są instytucje finansowe. Zawierają one często numer sprawy, a nawet czek przypominający swym wyglądem czeki wydawane przez firmy systemu Coca-Cola.

Spółka The Coca-Cola Company nie jest w żaden sposób powiązana z tego typu wiadomościami e-mail, ogłoszeniami tekstowymi, nieuprawnionymi witrynami internetowymi lub programami. Nie występujemy ponadto w roli sponsora, a nazwa i znaki handlowe Coca-Cola są w takich wiadomościach używane bez naszej zgody.

Powyższe działania noszą znamiona tzw. "phishingu", czyli działania, w ramach którego sprawcy usiłują nawiązać relacje z potencjalnymi ofiarami w celu wyłudzenia od nich poufnych danych osobowych i finansowych. Typowe cechy, które wskazują na to,że dana wiadomość może być częścią oszustwa e-mailowego lub phishingu, obejmują:

  • błędy ortograficzne i gramatyczne,
  • niewłaściwe użycie znaków handlowych,
  • darmowe, pozbawione domeny firmowej konta e-mailowe oferowane przez serwisy takie jak Yahoo!, AOL czy Hotmail,
  • prośby o przesłanie danych osobowych i obietnice szybkich korzyści finansowych.

Podsumowując, jeśli coś wygląda zbyt dobrze, aby było prawdziwe, to prawdopodobnie tak właśnie jest. Na wymienione powyżej wiadomości tekstowe, e-maile i listy nie należy odpowiadać i w żadnym wypadku nie podawać jakichkolwiek danych osobowych.  

W przypadku udzielenia odpowiedzi zalecamy bezzwłoczne zaniechanie dalszej komunikacji z nadawcą i skontaktowanie się z odpowiednimi instytucjami, np. policją, w sprawie dalszego postępowania w celu ochrony danych osobowych i prywatności.

Plotka: Fałszywe wiadomości zawierające "przerażające" filmy o Coca-Cola.

Fakt

Wiadomości zamieszczane na Facebooku i Twitterze informują użytkowników o zawartych w nich linkach do rzekomo "szokujących" filmów o "prawdziwym obliczu" Coca-Cola.

W rzeczywistości jednak takie filmy nie istnieją. Użytkownicy usiłujący odtworzyć film proszeni są o udostępnienie linków i wypełnienie ankiet wymagających podania danych osobowych. Działanie tego typu to także tzw. „phishing”, czyli próba wyłudzenia poufnych danych osobowych, które można następnie wykorzystać do popełnienia kradzieży. Konsumenci powinni unikać klikania w takie odsyłacze i nie powinni podawać żadnych danych osobowych. Osoby, które wyjawiły swoje dane osobowe na tego typu stronach internetowych, powinny niezwłocznie skontaktować się z odpowiednimi instytucjami, np. policją, po wskazówki w sprawie dalszego postępowania w celu ochrony danych osobowych i prywatności.

Plotka: Oferty pracy w Coca-Cola publikowane w sieci

Fakt

Dowiedzieliśmy się o istnieniu e-maili i ogłoszeń internetowych zawierających oferty pracy publikowane rzekomo przez firmy systemu Coca-Cola. Oto przykłady: 

wiadomości e-mail lub witryny internetowe oferujące pracę osobom pragnącym zarabiać pieniądze w imieniu Coca-Cola w ramach akcji charytatywnych organizowanych w Gruzji lub w Azji. Tematy takich wiadomości mogą zawierać hasła typu "Oferty pracy w Coca-Coli" oraz prośbę o skontaktowanie się z Tony'm Cookiem, koordynatorem ds. działań charytatywnych w Coca-Cola pod adresem Coca-ColaCharityCoordinator@live.com; 

witryna internetowa pod adresem www.instanthumanrecources.com, będąca rzekomo oficjalną witryną naszej spółki. Zawarty w niej fałszywy wniosek wymaga podania danych osobowych, w tym numeru dowodu osobistego oraz kopii prawa jazdy. Witrynę taką projektuje się w sposób sprawiający wrażenie oficjalnej poprzez dodanie grafiki firmowej, a także firmowych fotografii i innych znaków handlowych;

oferta wynagrodzenia za umieszczenie na samochodach własnych lub innych osób oznakowań w ramach reklamy napojów lub innych produktów Coca-Cola.

Zdarza się, że sprawcy oszustw kontaktują się ze swoimi ofiarami w celu wyłudzenia danych osobowych i finansowych pod pretekstem zatrudnienia w naszej spółce. W niektórych przypadkach namawiają potencjalne ofiary do zrealizowania sfałszowanego czeku i przesłania im zdobytych w ten sposób pieniędzy.

Coca-Cola nie jest w żadnym wypadku powiązana z tą witryną internetową. Zamieszczone na niej oferty pracy oraz znaki handlowe są użyte bez zgody spółki. The Coca-Cola Company prowadzi obecnie w tej sprawie dochodzenie we współpracy z władzami lokalnymi.

Powyższe działania noszą znamiona tzw. "phishingu", czyli działania, w ramach którego sprawcy usiłują nawiązać relacje z potencjalnymi ofiarami w celu wyłudzenia od nich poufnych danych osobowych i finansowych. Typowe cechy wskazujące na to, że dana wiadomość może być częścią oszustwa e-mailowego lub phishingu, obejmują:

  • błędy ortograficzne i gramatyczne,
  • niewłaściwe użycie znaków handlowych,
  • darmowe, pozbawione domeny firmowej konta e-mailowe oferowane przez serwisy takie jak Yahoo!, AOL czy Hotmail,
  • prośby o przesłanie danych osobowych i obietnice szybkich korzyści finansowych.

Podsumowując, jeśli coś wygląda zbyt dobrze, aby było prawdziwe, to prawdopodobnie tak właśnie jest. Na wymienione powyżej wiadomości tekstowe, e-maile i listy nie należy odpowiadać i w żadnym wypadku nie podawać jakichkolwiek danych osobowych.  W przypadku udzielenia odpowiedzi zalecamy bezzwłoczne zaniechanie dalszej komunikacji z nadawcą i skontaktowanie się z odpowiednimi instytucjami, np. policją, w sprawie dalszego postępowania w celu ochrony danych osobowych i prywatności.

Plotka: Wiadomości e-mail lub witryny internetowe zawierające pytanie "Wybierasz Coca-Colę czy Pepsi?

Fakt

Wiadomości e-mail oraz odsyłacze do stron internetowych zawierających pytanie "Wybierasz Coca-Colę czy Pepsi?" mają swoje źródło w kilku kampaniach i są rozpowszechniane w Internecie. Zawierają one prośbę do uczestników, aby wypełnili ankiety dotyczące ich preferencji produktowych. W zamian za podanie danych osobowych w ankiecie obiecują dodatkowo przyznanie nagród w postaci produktów, gotówki, itp. Niestety, są to przykłady typowych form nagabywania, które opanowały Internet. Coca-Cola nie uczestniczy w kampaniach promocyjnych tego typu, nie jest w żaden sposób powiązana z takimi wiadomościami lub ankietami oraz nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tego tytułu. Nie jesteśmy zaangażowani w sponsorowanie żadnych form komunikacji tego typu, nasze znaki handlowe zaś zostały wykorzystane bez zgody spółki. 

UWAGA: Powyższa lista nie zawiera wszystkich nieprawdziwych wiadomości e-mail dotyczących spółki Coca-Cola, znajdujących się w obiegu. Nie wykluczamy, że istnieją innye oszustw, których te przykłady nie obejmują.